Czym jest ryczałt ewidencjonowany?
Jedną z bardziej uproszczonych form opodatkowania podatkiem dochodowym jest ryczałt ewidencjonowany, którego podstawą jest przychód przedsiębiorcy, bez uwzględniania kosztów. Ryczałt ewidencjonowany opłaca się zwłaszcza w przypadku prowadzenia niewielkiej, jednoosobowej działalności gospodarczej oraz wtedy, gdy ewidencjonujesz przychody, związane z prowadzoną działalnością. Wszystkiego, co warto wiedzieć o ryczałcie ewidencjonowanym dowiesz się z naszego wpisu.
Komu polecany jest ryczałt ewidencjonowany?
Ryczałt ewidencjonowany jest formą opodatkowania podatkiem dochodowym osób fizycznych, prowadzących jednoosobową, pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej lub spółki jawnej. Ponadto, aby rozliczać się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego, przychód z działalności nie może przekroczyć 250 000 EUR. Dlatego jest to rozwiązanie najbardziej opłacalne, jeśli nie ponosisz dużych kosztów uzyskania przychodu. Z możliwości rozliczania się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego wyłączone zostały jednak określone podmioty. Są to między innymi:
- apteki,
- lombardy,
- wolne zawody,
- agencje reklamowe,
- agencje pośrednictwa finansowego,
- agencje detektywistyczne,
- agencje fotograficzne,
- podmioty handlujące częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.
Jak obliczyć podstawę opodatkowania w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego?
Podstawą prawidłowego rozliczania się w oparciu o ryczałt ewidencjonowany będzie należyte obliczenie podstawy opodatkowania, którą stanowią przychody. Zgodnie z artykułem 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są to „kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług”.
Ponadto należy pamiętać, aby od przychodów odliczyć ulgi podatkowe, w związku z opłacanymi składkami ZUS, wydatkami na cele rehabilitacyjne, dokonywane darowizny na cele pożytku publicznego bądź kultu religijnego, lub wydatki z tytułu używania Internetu. Kwota ulg w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego nie może jednak przekroczyć 760 złotych w danym roku podatkowym.
Jeśli nie jesteś pewien, czy podlegasz możliwości rozliczania się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego oraz jak prawidłowo obliczyć podstawę opodatkowania, zapraszamy do skorzystania z usług naszego biura rachunkowego. Otrzymasz u nas fachową pomoc i profesjonalne doradztwo.